3 Position HZ5B-20/4DG 4 Pole 20A Control Motor Gear Cam Switches Selector 1Pcs
★★★★★ 4.2 138 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.whitestonellc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Magnetic Switches3 Position HZ5B-20/4DG 4 Pole 20A Control Motor Gear Cam Switches Selector 1Pcs
  • Magnetic Switches
Color One Color
Model XPOFHVAF
Terminal Blade
Brand Name XPOFHVAF
Unit Count 1.0 Count
Switch Type Bipolar Transistor
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Closed
Manufacturer XPOFHVAF
Mounting Type DIN Rail Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 1 Amps
Operation Mode OFF-NONE-ON
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
Number of Positions 1
Lower Temperature Rating 1 Degrees Celsius
Upper Temperature Rating 1 Degrees Celsius
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
138 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (108)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (15)